+421 38 221 21 21

Geometria kolies, kontrola a nastavenie

kontrola geometrie

Mnohí z vás našich klientov, sa nás často pýtate čo je to "tá" geometria a prečo ju treba kontrolovať a následne nastavovať.

Skôr ako začneme kontrolovať a nastavovať geometriu kolies, poďme sa pozrieť prečo dochádza k jej rozhodeniu.

Určite to všetci dobre poznáte! Slovenské cesty. Často vám ich zobrazí aj keď si do googlu zadáte výraz tankodrom. Okrem toho že sú predražené, tak sú ešte aj mierne povedané nedokonalé. Veľmi ľahko sa môže stať že natrafíte na výmoľ či inú nerovnosť. Veľkou chuťovkou sú aj spomalovače, ktoré často nie sú označené pretože neďaleko sídli výkup druhotných surovín. Nie toto však je naša téma a tak sa pekne vrátime k rozhodeniu geometrie. Pri bežnom používaní auta natrafíte na takýto výmoľ minimálne jeden až dva krát týždenne a to znamená veľkú záťaž pre zavesenie kolies. Tieto nárazy už pri mierne vyššej rýchlosti spôsobujú spomenuté rozhodenie geometrie.

Prečo ju treba kontrolovať a nastaviť?

Je to jednoduché. Prvé slovo ktoré treba poznať v súvislosti s nastavením alebo teda rozhodením geometrie je slovo BEZPEČNOSŤ. V tesnom závese je úspora peňazí. Ak sa totiž stane že ste geometriu rozhodili, začne sa to prejavovať ťahaním sa vozidla do jednej či druhej strany. Zistíte to tak, že na rovnej ceste na chvíľu pustíte volant a budete pozorovať, či sa vozidlo berie do strán. Ak je geometria kolies rozhodená, dochádza k nadmernému opotrebeniu behúňa pneumatiky a to znamená, že samotná životnosť pneumatík sa výrazne skracuje. (viď obrázok 

Ako často meníte na vozidle olej?

Veľa našich zákazníkov si myslí, že starostlivosť o vozidlo začína a končí výmenou oleja. To však nie je celkom tak a preto odporúčame kontrolovať geometriu pri každej prehliadke vášho vozidla alebo vždy, keď ste si vedomí toho že ste vbehli do nejakého väčšieho výmoľu. 

Ako dlho trvá kontrola a nastavenie geometrie?

Väčšina prípadov kontroly a následného nastavenia vás nezdrží viac ako 20-30 minút. Nie všetko sa ale nastaviť dá bez výmeny častí podvozku ktoré utrpeli nadmerné poškodenia. Našťastie sa zhruba 85% vozidiel dá vyriešiť pri objednaní  na počkanie.

Ako sa geometria kolies nastavuje?

Pri nastavení geometrie kolies sa nastavujú tri základné parametre, ktoré stanovuje výrobca vozidla. Nastavuje sa odklon kolesa, záklon rejdového čapu a zbiehavosť kolies. Viac si môžete pozrieť na priloženom obrázku.

 

zbiehavosť a rozbiehavosť

Využite momentálnu akciu, kde kontrola geometria stojí len 4,90 €!

 

 

FB Suzuki
FB Peugeot

Newsletter

Otváracie hodiny

Pondelok 8:00 - 17:00
Utorok 8:00 - 17:00
Streda 8:00 - 17:00
Štvrtok 8:00 - 17:00
Piatok 8:00 - 17:00
Sobota 9:00 - 13:00
Nedeľa zatvorené

Kontakty

BV Auto, s.r.o.,
Krušovská 4664
955 01 Topoľčany

IČO: 36566632
DIČ: 2021916292
IČ DPH: SK2021916292

Kontaktujte nás

  • Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
  • +421 38 221 21 21

BV Auto. Všetky práva vyhradené - vytvoril www.mwshop.eu / www.mwmedia.sk - tvorba web stránok