+421 38 221 21 21

Zimné pneumatiky - kedy prezuť a čo o tom vedieť?

Prezutie_pneumatik_topolcany.jpg

Je začiatok októbra a zima sa nezadržateľne blíži. Teplota klesá a je len otázka času, kedy sa dostane pod bod mrazu. Zimné topánky sú pripravené, ale kedy prezuť vaše auto na zimné pneumatiky?

Kedy je potrebné ho prezuť?

Je lepšie čakať, alebo naopak je lepšie prezuť teraz a to bezodkladne? Ako hovorí stará dobrá múdrosť, opatrnosti nikdy nie je dosť a to platí hlavne pre všetkých šoférov, sediacich denne za volantom svojho vozidla. Do úvahy treba brať aj skutočnosť, že účastníkom cestnej premávky nie ste len vy sami. Nikdy neviete kto sedí za volantom vozidiel okolo vás a v akom stave majú zimné či letné pneumatiky. 
Navyše treba brať do úvahy aj fakt prechodného obdobia, kedy sú teplotné výkyvy obzvlášť prekvapujúce, priam zarážajúce. Ranné nízke teploty robia aj z obyčajnej cesty do obchodu či do práce dráhu plnú prekážok. Všeobecne sa odborná obec zhoduje v tom, že zimná pneumatika má lepšie jazdné vlastnosti v momente keď teplota klesne pod 7 stupňov celzia. Za mňa teda jednoznačne prezuť hneď a to bezodkladne. Navyše vám do kariet hrá aj fakt, že skoro každý si prezutie necháva na poslednú chvíľu a servis potom nestíha.

Ako zvyknem hovoriť, čísla nepustia. Poďme sa teda na nejaké pozrieť.

Brzdná dráha letnej pneumatiky je na zasneženej alebo zľadovatenej ceste pri rýchlosti 50 km/h až 48 metrov a tá sa s každým kilometrom nad rámec tejto rýchlosti predlžuje takmer o celý meter. Brzdná dráha zimnej pneumatiky za tých istých podmienok je o polovicu menšia, teda "len" 24 metrov. Ako je to možné?

Tajomstvo spočíva v niekoľkých detailoch. Zimné pneumatiky sú mäkšie a teda majú lepšiu priľnavosť k studenej, zasneženej alebo mokrej vozovke. Rozdiel je aj v samotnom dezéne, ktorý má v ideálnom prípade 4 mm. Zimný dezén je oproti tomu letnému hlbší, hustejší a oveľa efektívnejšie odvádza cez svoje odvodňovacie kanáliky vodu či sneh. 

Na čo si "prezúvaní" dávať pozor a prečo to nerobiť na chodníku pred domom?

Jeden z faktorov prečo to nerobiť doma je to, že koleso počas svojej sezónnej jazdy mohlo utrpieť mnoho stretnutí tretieho druhu s obrubníkom, či nebodaj iným nepriateľským predmetom. Veď povedzme si pravdu, slovenské cesty vyzerajú ako vyzerajú. Každé takéto poškodenie kolesa má za následok iné rozloženie váhy samotného disku. Disky treba preto vyvážiť, čo sa vám v domácich podmienkach určite nepodarí a to môže mať za následok trasenie volantom pri väčších rýchlostiach a brzdení. Ďalším a nemenej dôležitým faktorom je aj to, že nové autá majú systém TPMS. Pýtate sa čo to je.. jednoducho a po slovensky, systém monitorovania tlaku v pneumatikách. Školený personál vie ako ho pri prezutí nepoškodiť a hlavne vie ako ho spätne naprogramovať tak, aby fungoval správne. Najdôležitejšia však je vaša bezpečnosť a preto sa treba obrátiť na profesionálov, ktorí ručia za svoju prácu. 

Ako si vybrať pneumatiku a prečo ju nekupovať v online obchodoch ponúkajúcich "TOP KVALITU" za super cenu?

Pri výbere pneumatiky platí príslovie: "nekupujem mačku vo vreci!" Na internete je mnoho predajcov predávajúcich pneumatiky za zlomkové ceny oproti predajcom v kamenných obchodoch. V čom sa skrýva tajomstvo? Na internete sa predávajú staré skladové zásoby a ľahko sa môže stať, že si kupujete pneumatiku aj 6 rokov starú. V čom je problém, pýtate sa. Veď na nej nikto nejazdil a dezén spĺňa všetky parametre. Zamysleli ste sa ale niekedy nad fyzickými vlastnosťami gumy? Viete ako táto guma praská vplyvom času? V kamennej predajni viete pneumatiky osobne vizuálne skontrolovať. Každá pneumatika obsahuje údaj o dátume výroby, ktorý vám každý poctivý predajca rád ukáže. Niekoľko kusov pneumatík nájdete aj na našich skladoch. Radi Vám so všetkým pomôžeme

FB Suzuki
FB Peugeot

Newsletter

Otváracie hodiny

Pondelok 8:00 - 17:00
Utorok 8:00 - 17:00
Streda 8:00 - 17:00
Štvrtok 8:00 - 17:00
Piatok 8:00 - 17:00
Sobota 9:00 - 13:00
Nedeľa zatvorené

Kontakty

BV Auto, s.r.o.,
Krušovská 4664
955 01 Topoľčany

IČO: 36566632
DIČ: 2021916292
IČ DPH: SK2021916292

Kontaktujte nás

  • Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
  • +421 38 221 21 21

BV Auto. Všetky práva vyhradené - vytvoril www.mwshop.eu / www.mwmedia.sk - tvorba web stránok